Uyku Getiren Şeyler: 12 Adımda Uykusuzluğa Çare Olacak Öneriler

Uyku Getiren Şeyler: 12 Adımda Uykusuzluğa Çare Olacak Öneriler

Uyku Getiren Şeyler: 12 Adımda Uykusuzluğa Çare Olacak Öneriler

Beslenme ve barınma ihtiyacı nasıl ki biz insanoğlu için temel ihtiyaç ise uyku da aynı işleve sahip. Ancak gün içerisinde yanlış beslenme, stres ve yanlış uyku grubu seçimleri gibi sebeplerle pek çoğumuz uykusuzluk problemi ile başa çıkmak zorunda kalabiliyor. Tıp dilinde “insomni”olarak adlandırılan uykusuzluk, günlük yaşantımızı etkilerken; aynı zamanda birçok hastalığın da habercisi olabiliyor. Peki ama uykusuzlukla nasıl başa çıkmalı dersiniz?

Kronikleşen bir uykusuzluk problemi söz konusu ise bir uzmandan mutlaka yardım almanızda fayda var. Ancak aşağıda sizin için hazırladığımız bu 12 adımda uyku getiren önerileri yaşantınızda uygulayarak da bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. O halde önce uykusuzluğa yol açan etmenleri inceleyerek başlayalım!

Uykusuzluk Nedenleri

“Uykusuzluk belirtileri nelerdir?”, “uykusuzluk zararları nedir?” ve “daha iyi bir uyku için nelere dikkat etmelisiniz?” açıklıyoruz.

Araştırmalar, uykusuzluğa yol açan etmenlerin birden fazla sebebe bağlanabileceğini söylüyor. Özellikle belirli dönemlerde ortaya çıkan ve kişinin yaş almasına da bağlı olabilen bu rahatsızlığın, en temel çıkış noktaları ise şöyle;

 • Yoğun strese maruz kalmak,
 • Depresyon ve duygu durumu bozuklukları,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Düzensiz beslenme. Özellikle de gece atıştırmaları,
 • Uyku öncesi çay ve kahve gibi ürünlerin tüketimi,
 • Biyolojik saate uymama
 • Baş, boyun, bel, sırt ve bacak ağrıları

Tüm bu etmenler, geceleri rahat uyku uyumanın önündeki en büyük ve de temel sebepleri oluşturuyor. Peki, önüne geçilemeyen bu problem bünyede ne gibi zararlara yol açıyor?

Uykusuzluğun Yol Açtığı Zararlar

“Uykusuzluk belirtileri nelerdir?”, “uykusuzluk zararları nedir?” ve “daha iyi bir uyku için nelere dikkat etmelisiniz?” açıklıyoruz.

Yetişkin bir insanın günde 7 ila 8 saat uykuya ihtiyacı bulunuyor. Bu süreyi dolduramayan ve uyku zamanını verimli geçiremeyenler ise;

 • Gün içinde dikkat eksikliği ve performans düşüklüğü,
 • Yorgun hissetme,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Metabolizmada bozulma,
 • Tansiyon,
 • Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları
 • Obezite

gibi rahatsızlıklara kapılarını aralıyor. Yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen bu rahatsızlıklar, kişiyi mental ve psikolojik anlamda etkilemesi sebebiyle önemli. Bu nedenle uykusuzluğunuza çare olabilecek yöntemlerin denenmesi ve geçmemesi hususunda biz uzmana danışmanızı öneriyoruz. Gelelim, kendinizin kolaylıkla uygulayabileceği ve de uyku veriminizi artıracak basit ve etkili ipuçlarına!

Bunu da okumak isteyebilirsiniz; “Konforlu Uykunun Sırrı

Uykusuzluğa Birebir 12 Etkili Tavsiye

“Uykusuzluk belirtileri nelerdir?”, “uykusuzluk zararları nedir?” ve “daha iyi bir uyku için nelere dikkat etmelisiniz?” açıklıyoruz.

Buraya kadar uykusuzluğun temel nedenleri ile bünyemizde yol açabileceği bazı zararlarından bahsettik. Öyleyse bir de “uykusuzluk nasıl geçer?” sorusunun yanıtına bakalım.

 1. Ilık Bir Süt İçin

Uykusuzlukta en sık önerilen yöntemlerden biri ılık sütlerdir. Triptofan bakımından zengin içeriği sebebiyle süt, uyku öncesi tercih edilebilen bir içecektir. Uyumadan yarım saat önce içilen ister ballı ister meyveli veya sade ılık süt, beyin ve vücut fonksiyonlarında rahatlama sağlar ve uykuya geçiş sürenizi kısaltır.

 1. Bitki Çaylarının Gücüne İnanın

Uykusuzluk için tercih edilebilen bir diğer alternatif, bitki çaylarıdır. Bu noktada uyku getiren bitkiler hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. En sık tercih edilenler ise melisa, papatya, lavanta ve rezene bitkilerinden oluşan çaylardır. Sizde uyku getiren çay önerilerimizden birini seçerek, uyku öncesi bu bitkilerin antidepresan ve sakinleştirici etkilerinden faydalanabilirsiniz. Böylece çok daha rahat bir uyku uyuduğunuzu göreceksiniz.

 1. Akşam Atıştırmalığını Kesin

Uyku öncesi tüketilen şekerli, tuzlu ve baharatlı yiyecekler uykusuzluğunuzu tetikleyen en önemli etmenlerden biridir. Gece boyunca midede yanma, ekşime ve susuzluğa sebep olabilecek bu yiyeceklerden uzak durmalı, uykudan en az 2 saat önce atıştırmalığa son vermelisiniz. Ayrıca bu maddeye çay ve kahveyi de eklemek istiyoruz. Her ikisi de uyku kaçıran içecekler olarak bilindiğinden uzmanlar, uykudan 2 saat önce değil, akşamüzeri vaktinden itibaren bu içeceklerin tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

 1. Sıcak Bir Duş İyi Gelebilir

Rahat bir uyku öncesi gevşemek, bedeni uykuya daha hızlı adapte edebilecek yöntemlerden biri. Böylesi gevşemenin en mükemmel yolu da sıcak bir banyodan geçiyor. Siz de banyo vaktinizi geceye bırakarak, uykuya rahat ve kolay bir zemin hazırlayabilirsiniz.

 1. Egzersiz Yapmayı Deneyin

Gün içinde hareketsiz kalmak, vücudun enerjisini atamamasına neden oluyor. Bu durum en çok da kendini geceleri başlayan uykusuzluk ile kendini gösteriyor. Uyku öncesi basit egzersizler yapmak, hem bu enerjinin vücuttan atılmasını kolaylaştırırken hem de vücudun gevşemesini sağlayacağı için mutlaka denemenizi öneriyoruz.

 1. Meditasyon ile Gevşeyin

Vücudun stres yönetimine en iyi gelen yöntemlerden biri kuşkusuz meditasyonlar… Üstelik evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz pek çok kolay ve ücretsiz meditasyon app’leri de mevcut. Uyku getiren müzikler eşliğinde yapacağınız meditasyonla, zihninizi boğan tüm olumsuzlukları geride bırakabilir, deliksiz bir uykuya kapılarınızı aralayabilirsiniz.

 1. Kitap Okuyun

Uykusuzlukla mücadelede deneyebileceğiniz bir diğer önerimiz kitap okumak. Her akşam uykudan yarım saat önce elinize alacağınız bir kitap ile uykuya geçişinizi hızlandırabilirsiniz. Yalnız, okuyacağınız hikayenin macera veya polisiye türlerinde olmamasına dikkat edin. Heyecan, uyku sürenizi etkileyebilir. Aman dikkat!

 1. Odanızı Havalandırın

Araştırmalar, uyumadan yaklaşık 20 dakika evvel odanın cam açılarak havalandırılmasının, oksijen seviyesini yükselttiğini söylüyor. Odadaki oksijenin yükselmesi ise elbette ki rahat bir uyku uyumanın anahtarı! Bizce bir deneyin.

 1. Telefon ve Bilgisayardan Uzak Durun

Uyku öncesi en sık yapılan hatalardan biri de telefona veya bilgisayara bakmak. Bu gibi elektronik aletlerden yayılan mavi ışığın, kişinin uykusunu açtığı bilim insanları tarafından onaylandığı artık biliniyor. Bu sebeple, uyku saatinizden önce bu gibi teknolojik ürünlerden uzak kalmanızı ve mümkünse de odanızdaki tüm ışığı kesmenizi öneriyoruz. Yani zifiri karanlık bir odada uyumaya alışmalısınız.

 1. Uyku Saatinizi Kaçırmayın

Her vücudun belli bir biyolojik saati vardır. Uzmanlar, sağlam bir uyku için vücudun alışık olduğu biyolojik saate uygun davranılması gerektiğini söylüyor. Biyolojik saatiniz, günlük rutininizi yerine getirme hususunda engel çıkarıyorsa, uyku vaktinizi buna göre yeniden düzenlemeniz gerekebileceğini de unutmayın.

 1. Her Şeyden Önce İyi Bir Yatak Seçin

Yukarıda sıraladığımız tüm bu önerilerin de ötesinde bir gerçek var ki o da nasıl bir yatakta uyuduğunuz. Zira, son derece rahatsız bir yatakta uyumaya çalışıyor ve her sabah vücut ağrısıyla uyanıyorsanız mükemmel bir uyku için işe önce yatağınızı değiştirerek başlamalısınız.

 1. Yastık ve Yorgan Seçimini Es Geçmeyin

Yatağınızın türü kadar, seçtiğiniz yastık ve hatta yorgan türünüz bile deliksiz bir uyku için önem teşkil ediyor. Boyun ağrılarınız için ortopedik yastıklardan faydalanabileceğiniz gibi vücut ısınızı ideal şekilde koruyan yorgan çeşitlerine de bir şans vermelisiniz.

Örneğin yılın büyük bir çoğunluğunu serin bir şehirde geçirmek durumundaysanız, yün yorganlardan faydalanmanız yararlı olacaktır. Aynı şekilde sıcak mevsimlerde kullanıma uygun, nefes alabilen doğal bambu yorganlar da rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. Özetle, yastık ve yorgan seçimlerinizi de rahat bir uyku için göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Duka Grup Tekstil ile Uykuya Kucak Açın

“Uykusuzluk belirtileri nelerdir?”, “uykusuzluk zararları nedir?” ve “daha iyi bir uyku için nelere dikkat etmelisiniz?” açıklıyoruz.

Rahat bir uyku için ihtiyacınız olan tüm yastık ve yorgan çeşitleri, Duka Grup Tekstil’de sizi bekliyor! A’dan Z’ye tüm uyku gruplarımız hakkında detaylı bilgi için hemen iletişim sayfamızdan bize ulaşın, uzmanlarımız size yardımcı olsun. Duka Grup Tekstil ile konforlu bir uykuya siz de “merhaba” deyin!